The KUSA awards will take place on 6th July 2018 starting from 6:00PM to 11:00PM in the Kenyatta University Amphitheatre.

Here are the categories and nominees list;

Leadership

  • Exemplary leadership award
  1. Augo Benard
  2. Irene Nyamusi
  3. Lovemon Dennis
  4. Rodgers Wesonga
  5. Steve Bickoh
  6. Steven Stowel
  7. Juma Theophillus
  • Mentorship Personality
  1. Daisy Aoth Okello
  2. Exodus Odongo
  3. Festus Kibet
  4. Job Mungania
  5. Nahum Odeny
  6. Purity Wairimu

Inspiring Student Leader Award

Academics

  • Male class rep of the year
  1. Agai Habil
  2. Bramwel Simiyu
  3. Emmanuel Odhiambo
  4. Francis Njoroge
  5. Lazarus Saina
  6. Wariq Qalicha
  7. Gakoi
  8. Brian Obuya
  • Female class rep of the year
  1. Dorothy Owino
  2. Melonie Langat
  3. Sharon Chepkirui

Campus Icon

  • Main campus icon
  1. Jim Lewis
  2. Ronald Wange
  3. Samson Lumala
  • Satellite campus icon
  1. Bruno Mukoya (Parklands)
  2. Diana Munga (Ruiru)
  3. Isaac Kirivwa (Ruiru)
  4. John Nderitu (Parklands)
  5. Nyakundi Brian (Ruiru)

Clubs

  • Club of the year
  1. Enactus K
  2. IYF KU club (K)
  3. KU scouts troop
  4. Red Cross KU
  • Club member of the year
  1. Brachok Zephaniah
  2. Diana Maritim
  3. Eliud Koto
  4. Martha Nyambane
  5. Quinter Otieno
  • Club chair of the year
  1. Lucky Samuel Mangera
  2. Martin Otiego
  3. Sandrapaul Wanjiru
  4. Wawira Pa Njiru
  • Satellite campus club
  1. Moot Court – Parklands
  2. Newgen Mentors
  • Best club patron of the year
  • New entrant club of the year

Sports

  • Most valuable player (MVP) of the year, Hockey
  • MVP of the year, Football
  • MVP of the year, Rugby
  • MVP of the year, Basketball
  • Sport person of the year
  • Team spirit award

Entertainment

  • KU radio show of the year
  1. African Classic
  2. Campus Drive
  3. Carribean Mashup
  4. Daamka na KU FM
  5. Dancehall Explosive
  • KU TV show of the year
  1. Ku TV Covers
  2. Rise Today
  3. Sunday School Academy
  • Gifted blogger of the year
  1. Juma Athuman
  2. Levys Kihara
  3. Rehema Zuberi
  • Poet of the year
  1. Donreed Murila
  2. Naphtali Abcee
  3. Patrick Lavince
  4. Philadelphia Kaniu Patrick
  5. William Ogutu
  • Comedian/Entertainer of the year
  1. Dan Michieka
  2. Kijana ya Ngari
  • Social media personality
  1. Betty Bianca
  2. Jim Lewis
  3. Kakai Allan Kakai
  4. Major Petersam
  5. Nehemiah Kiarie
  6. Steven Stowel
  7. Emmanuel Kipkemboi
  • Model of the year, Male
  1. Aloice Oywer
  2. Donfelix Ochieng
  3. Michael Agelo
  • Model of the year, Female
  1. Bwari Mitchelle
  2. Mary Mwihaki
  • Campus fashion designer of the year
  1. Edwin Juma
  2. Jim Lewis
  3. Victor Kyallo
  4. Grace Kihuga
  • MC of the year
  1. Alphonice Nyaoro
  2. Isaac Ombok
  3. Michael Ogello
  4. Ojwang Mariam
  5. Newton Muchere
  • Choir group of the year
  • Talent of the year
  1. Jamani Band
  2. Joy Mutunga
  3. KUTT
  4. Triple E Theatre

More Categories

  • Outstanding disability award
  1. Natashi Bitutu Ngara
  • Outstanding entrepreneur of the year
  1. Apoll Billy
  2. Esther Wambui Mbau
  3. Linda Almasi
  4. Potrasa Otom Aol
  5. Wanyama
  • student alumni of the year
  • Most innovative student of the year
  • Outstanding hostel award
  • Outstanding school of the year

The Vice Chancellor’s Award

Find the appropriate links to vote here.