It is a sad news that the vetran Tanzanian Musician Ali Kiba has lost his father in what is termed as old age sickness.

Kiba is the first bron son to a family if three children that is Abdul Kiba and Zabibu Kiba.

According to the e daily, Ali Kiba’s brother Abdul Kiba confirmed the news.

Mzee Saleh Kiba passed on today at the Muhimbili Hospital in Dar es Salaam, where he was receiving treatment.

The seduce me hit maker went ahead on social media and posted a blank photo painted black and captioned it:

Mipango ya Allah🙏🙏

People were quick to comment on his photo as they condoled with the singer.

Check out reactions from followers:

Chichi: Mbele yake nyuma yetu

Faheemer:  Naaaam pole sana kikubwa dua kwa. Mzeee weetu…..Allah amuwekeee na wema katik wema walliootangulia pamoja na baba angu in shaa Allah👏

Ahmad: Pole sana broo hakika hiyo nihatima yakila mja